Patron Faciası! Borsada Yatırımcısını Toz Duman Eden Hisse

Borsa yatırımcısı geçen hafta bu haberle sarsıldı. Şirket patronu 10 milyon lot satış açıkladı hisse taban olduktan sonra vazgeçti!

Elit Gıda’nın patronu Ahmet Yaşar Eşmekaya Borsa’nın kapanışından sonra ‘hisse satacağım’ dedi. Ertesi gün hisse taban yapınca vazgeçtiğini açıkladı. Yatırımcının üç günlük zararı yüzde 16,9 oldu. Şirket açıklama yapmadı, SPK incelemesi yolda.

Elit Gıda hisseleri 15 Kasım 2021’de Borsa İstanbul’da yapılan törenle işleme açılmıştı.

10 Haber Ekonomi Servisi’nin haberine göre Elit Naturel Organik Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Elit Gıda) şirketinin kurucusu ve hakim ortağı Ahmet Yaşar Eşmekaya birbirini takip eden iki gün aynı konuda yaptığı birbiriyle taban tabana zıt iki açıklamayla şirket hisselerinin önemli oranda değer kaybetmesine neden olarak yatırımcılara zarar ettirdi.

Elit Gıda’nın hakim ortağı Ahmet Yaşar Eşmekaya adına 14 Mayıs’ta Borsa İstanbul’da işlemlerin bitişinden sonra akşam saat 18.22’de KAP’a şu açıklama yollandı:

“Şirketimiz ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Ahmet Yaşar EŞMEKAYA 2023 yılına ilişkin finansal tablolarımızın kamuya açıklanmasından sonra, sahip olduğu 10.000.000 adet payın Borsa’da satışa konu edilebilmesi için, Sermaye Piyasası Kurulu’nun Pay Tebliği’nin 27’nci maddesine uygun olarak “Pay Satış Bilgi Formu” düzenleyerek onay amacıyla Sermaye Piyasası Kurulu’na göndereceğini 14.05.2024 tarihinde (bugün) Şirketimize bildirmiştir.”

Ertesi gün yani 15 Mayıs’ta şirket hisseleri Borsa İstanbul’da işlemlerin başlamasıyla birlikte yüzde 10 değer kaybederek 41,32 TL fiyatla taban oldu.

Ancak aynı patron verdiğin kararın “çok yanlış olduğunu” gece düşünüp anlamış olmalı ki saat 15.46’da KAP’ta bir önceki günün tamamen tersi bir açıklama daha yayınlandı.

Patron bir gün önce kafası karışıkken yaptığı açıklamadan vazgeçmiş, hisseleri satmayacağını açıklamıştı.

Açıklamada aynen şunlar deniyordu: “Şirketimiz ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Ahmet Yaşar Eşmekaya, Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP)14.05.2024 tarihinde yayınlanan Şirketimizde sahip olduğu 10.000.000 TL nominal değerli paylarını borsada satışı kapsamında borsada işlem görme niteliğe dönüştürme isteğinden vazgeçtiğini Şirketimize 15.05.2024 tarihinde (bugün) bildirmiştir.”

BORSA KAZANDIRDI ELİT KAYBETTİRDİ

Ancak ilk açıklamadan sonra 15 Mayıs’ta açılıştan çok kısa süre sonra taban fiyata inen Elit Gıda öğleden sonra gelen “satıştan vazgeçtik” açıklamasına rağmen belini doğrultamadı.

Sabah açılışta “dolaşımdaki hisse sayısının fiyatları aşağı çekeceğini ve patron satışının iyi bir gelişme olmadığını” düşünen yatırımcı açıklamayla ikna olmamıştı.

Hisse kapanışı tabandan yaparken ertesi gün de (16 Mayıs) düşmeye devam etti. Elit hissesi o günü de yüzde 9 civarında değer kaybıyla 37,2 TL’den kapatttı. Haftanın son günü ise yüzde 2,5 değer kazanarak 38,2 TL’ye çıktı. Yani hissesinin ilk açıklama yapıldıktan sonraki (14 Mayıs saat 18.32) değer kaybı yüzde 16.9 oldu.

Ancak yönetim kurulu başkanının şirketin toplam satışları içinde ihracatın oranının yüzde 94 seviyelerinde olduğu, sürekli büyüdükleri ve kar ettiklerine ilişkin gazetelerde yayınlanmış açıklamalarına inanıp paralarını Elit Gıda’ya yatıranlar Borsa İstanbul’un rekor ardına rekor kırdığı o günlerde zarar ederken birileri de mutlaka kâr etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir