Kimsenin masum olmadığı süreçti

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Sosyal Demokrasi Derneği’nce düzenlenen “21’inci Yüzyılda Yeni Sosyal Demokrat Belediyecilik” paneli’nde konuştu. Toplantının ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını da yanıtlayan Özel, özetle şunları söyledi:

HEP BERABER ÜZÜLDÜK: Geçen sene mayıs ayında hepimiz çok umutluyduk. Sonra da hep beraber çok üzüldük. Ama 2023’te burada detaylarını tartışmanın artık geride kaldığı kolektif bir başarısızlıkla, hiçbirimizin masum olmadığı bir süreçle o büyük umudu kaybettik. Muhalifler küsmüştü. Sandığa gitmek istemiyorlardı. Onun için CHP’de yeni bir süreç, bir özeleştiri, bir tartışma ve bir öneri dönemi yaşadık. Biz bunun adına değişim dedik. Her yönüyle değişerek, tartışarak ve kimseyi dışlamadan, vefasızlık etmeden ama bizden bekleneni yaparak bunu hayata geçirdik.

GİZLEYEMEZLER: (İçişleri Bakanı ile MHP Genel Başkanının görüşmesi ve eski MHP milletvekili Olcay Kılavuz’un danışmanlık görevinden alınması) Elinde bilgi ve belge olan biri var, İçişleri Bakanı. O da CHP’ye değil MHP’ye gidiyor nedense. Görüşmeden sonra MHP’nin önceki dönem milletvekili ve bu seçimde de dördüncü sıradan milletvekili adayı olan birisi grup danışmanıyken görevine son veriliyor. MHP’nin içindeki bazı odaklar CHP ile kavga etmek istiyorlar. Benimle kavga ederek sorumluluklarını gizleyemezler.

ASLA İZİN VERMEYİZ: (Sokak hayvanları) Yapılacak iş bugüne kadar devlet iradesiyle ertelenen kısırlaştırma kampanyasının 81 ilde, 973 ilçede bir an önce başlatılmasıdır. Hayvan hakları fonu kurulması gerekiyor. Efendim, yapılan yapılır, yapılmazsa son çare mon çare. Ölüm son çare değildir. Bu topraklarda milyonlarca canın katledilmesine asla izin vermeyiz.

SEYYAR GİYOTİNLER VAR: (İzmir’de görevli hakimin silah kolleksiyonu fotoğrafı) Elbette tüm yargı mensuplarını töhmet altında bırakmak istemeyiz ama Türkiye’de seyyar giyotinler var.

Üç ülkeye Filistin teşekkürü

CHP lideri Özel, Filistin’i devlet olarak resmen tanıyan İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store ve İrlanda Başbakanı Simon Harris’e ayrı ayrı mektup yazarak teşekkür etti. Özel, “CHP ve Türkiye, Filistin devletini tanıma kararınızı büyük bir memnuniyetle karşılamıştır. Bölgede kalıcı bir barışa yönelik güçlü kararlılığınız için şükranlarımızı sunuyorum. Diğer ülkelerin de sizin bu örnek adımınızı takip etmelerinin yolunu açtığınıza yürekten inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir