AKP’de Nebati’ye rakip çıktı: Şimşek yapamazsa yeni bakan hazır

Neo klasik ekonomi politikalarından epistemolojik kopuşla heterodoks yönteme geçip ekonomiyi krizlerden krizlere sürükleyen Nureddin Nebati’ye AKP içinden yeni bir ‘ekonomist!’ rakip çıktı.

AKP Uşak Milletvekili İsmail Güneş, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sunum için gelen hemşehrisi TCMB Başkanı Fatih Karahan’a ‘Ekonomist değilim ama…’ diyerek, ülkeyi döviz kurundan ve enflasyondan kurtaracak (!) iki öneri sundu.

Ahlakı bozan enflasyonun arkasında uluslararası bir yapı olduğunu savunan Güneş, enflasyon ve kur artışlarından kurtulmak için her ay enflasyona göre belirlenen bir ‘aylık sabit kur’ modeline geçilmesini önerdi.

Güneş bununla da yetinmedi, Merkez Bankası’nın ‘dolara eşit dijital TL’ çıkarmasını istedi. Ekonomist ağırlıklı komisyonda gülüşmelere neden olan Güneş’in önerilerine Başkan Karahan, “Dijital paranın amacı bu değil” yanıtını verdi.

Tıp doktoru olan Güneş’in, eski Bakan Nebati’nin yöntemlerini andıran önerisine TBMM’de “Mehmet Şimşek başarılı olamazsa yeni model ve yeni ekonomi bakanımız şimdiden hazır!” yorumları yapıldı.

Dr. Güneş, önerilerini şöyle sıraladı:

KUR HER AY SABİTLENSİN

“Enflasyon hem ahlakımızı bozuyor hem de fakirlerden zenginlere para transferine yol açıyor. Enflasyonun altında uluslararası bir yapı var. Dünyadaki geçerli para birimi dolardır. Dolarınız olmazsa ne petrol, ne doğal gaz, ne uçak alabilirsiniz. Türkiye’de ikili para sisteminin olması bizim en büyük dezavantajımızdır. Vatandaşlar döviz alıyor ve dövizle mücadele edemez hale geliyoruz. En büyük problem de vatandaşların döviz cinsinden mevduat açmasının serbest bırakılması.

Ben tabii ekonomist değilim, karşı tarafta (CHP, İYİ Parti, DEM, Saadet Partisi) ekonomist arkadaşlar var ama saygısızlık olmasın, ben böyle düşünmüyorum bu işi. Bizim buna başka bir çözüm yolu bulmamız gerekir. Çözüm sistemi şöyle olabilir: Belki dalgalı kurdan vazgeçebiliriz, sabit kura da geçmeyiz, sadece, işte Türkiye’deki enflasyondan ABD’deki enflasyonu çıkardığınız zaman oluşan enflasyon oranında, sabit olarak, aylık olarak döviz kurunu devlet belirleyebilir; kimse de döviz yükselecek düşecek derdine düşmez, ‘Enflasyon oranında artıyor’ diyebilir. Yine de bu sistem bizi tamamen garantiye almaz.”

DOLARA EŞİT DİJİTAL TL

“Burada yapılabilecek şey belki -saygısızlık olmasın Sayın Başkanım, tabii, tam bilemiyorum ama- en azından Türk vatandaşlarının bu gibi durumlarda dövize yönelmesini önlemek adına diyelim ki dövize eşit bir dijital Türk para çıkarabilir misiniz? Millet yatırımını daha çok buralara yapsın ve döviz peşinde koşmasın, döviz almasın ve dolayısıyla da piyasaları onlar dalgalandırmasın. Dolayısıyla bizim döviz tutmamıza hiç gerek olmayacak.”

KARAHAN: DOLARLA DEĞİL TL İLE AYNI OLACAK

TCMB Başkanı Karahan, AKP’li Güneş’in dövize eşit dijital Türk Parası önerisine, “Dijital TL, yeni bir yatırım amacı olarak değildir, amacı bu değildir, farklı bir para birimi değildir” yanıtını verdi. Dijital Türk Lirası projesinin Türk Lirasının tüm süreçlerde dijitalleştirilmesi projesi olduğunu belirten Karahan, “Bunu aynı paranın dijital versiyonu gibi düşünebiliriz. Değer olarak Türk Lirasıyla aynı olacak, bizim çalışmalarımız bu yönde. Türk Lirasının değeri de bankamızın esas faaliyeti kapsamında sürekli olarak değerlendiriliyor ve finansal istikrar kapsamında buna gerekli gördüğümüz politikaları uygulamaktayız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir